0_Магазин.ПорталСцена

Новооткриена бубачка именувана по Лејди Гага

Се работи за бубачката kaikaia gaga, којашто беше откриена на тихоокеанскиот брег на Никарагва. Истражувачката мисија ја предводеле проф. Брендан Морис од Универзитеот на Илиноис и ентомологот Кристофер Дитрих од Природонаучниот центар за истражувања на оваа американска сојузна држава.

Чикаго, 11 март 2020 (МИА) – Необичниот, „шарен“ и разнолик стил на поп-пејачката Лејди Гага ги поттикна научниците еден новооткриен вид инсекти да го именуваат по неа.

Се работи за бубачката kaikaia gaga, којашто беше откриена на тихоокеанскиот брег на Никарагва. Истражувачката мисија ја предводеле проф. Брендан Морис од Универзитеот на Илиноис и ентомологот Кристофер Дитрих од Природонаучниот центар за истражувања на оваа американска сојузна држава.

– Ако треба да има и „Лејди Гага“ бубачка, тоа ќе биде необичен мембрацид, меѓу другото и поради „урнебесните“ рокчиња. Тие имаат свој специфичен стил околу нив… И тоа ги прави уникатни, изјави проф. Морис. си/ми/

Таг
Back to top button
Close
Close