0_Web_Актуелно0_МИА Истражува.ПорталBiznis.SlajderБизнисЕкономијаТема

Новиот Закон за безбедност и здравје при работа се очекува до крајот на годинава

Законот за безбедност и здравје при работа е донесен во 2007 година и оттогаш се направени низа истражувања кои покажуваат дека не е постигнат очекуваниот прогрес во унапредувањето на условите за работа и превенцијата на професионалните болести и повреди на работа. Податоците на Македонското здружение за заштита при работа, кое од 2008 година секоја година редовно објавува извештаи за повреди и несреќи на работното место, покажуваат дека во 2019 година, стапката на смртни случаи при работа е намалена, но стапката на повреди на работното место е зголемена.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close