СветСвет.ПорталСвет.Слајдер

Новиот венецуелски министер за нафта е еден од најбараните бегалци во САД

Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро синоќа го именува Тарек Ел Ајсами за министер за нафта, кој во САД е обвинет трговија со дрога

Каракас, 28 април 2020 (МИА) – Претседателот на Венецуела, Николас Мадуро синоќа го именува Тарек Ел Ајсами за министер за нафта, кој во САД е обвинет трговија со дрога.

Американските власти неодамна Ел Ајсами го додаоа на листата десет најбарани бегалци.

Тој е на мета на американските санкции од 2017 година откако беше означен како голем трговец со наркотици. САД минатата година подигнаа обвинение против Ајсами поради кршење на санкциите. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close