БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Нови случаи на коронавирус во Словенија – бројот на заразени стигна до 25

Една од ново заразените е медицинско лице кое работи во Универзитетската клиничка болница во Љубљана. Во превентивен карантин се ставени и другите вработени кои имале непосреден контакт со неа.

Љубљана, 10 март 2020 (МИА) – Бројот на лица заразени со новиот коронавирус во Словенија се зголеми на 25, откако докторите потврдија уште два нови случаи, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Една од ново заразените е медицинско лице кое работи во Универзитетската клиничка болница во Љубљана. Во превентивен карантин се ставени и другите вработени кои имале непосреден контакт со неа.

Од денес во Словенија стапуваат на сила мерките кои вчера ги донесе Советот за национална безбедност. Сите собири во затворено над 100 луѓе ќе бидат забранети, вклучувајќи културни и спортски настани. На копнените гранични премини и аеродромот Брник се поставени термални камери и се проверуваат сите кои влегуваат во земјата.

Ако продолжи да расте бројот на ново заразени предвидено е затворање на сите градинки и училишта. ав/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close