0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderОпштество

Нови 166 случаи со Ковид-19, нема починати, оздравени 224 пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.756 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-17, Дебар-3, Штип-13, Прилеп-12, Тетово-11, Струга-4, Велес-3, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-2, Гевгелија-2, Струмица-3, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-7, Пробиштип-1, Македонски Брод-2, Пехчево-6, Берово-4, Виница-3, Делчево-12, Кратово-2, Свети Николе-3. Нема починати пациенти.

Скопје, 3 септември 2020 (МИА) – Во последните 24 часа се направени 1.756 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-46, Куманово-17, Дебар-3, Штип-13, Прилеп-12, Тетово-11, Струга-4, Велес-3, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-2, Гевгелија-2, Струмица-3, Крива Паланка-2, Радовиш-2, Кочани-7, Пробиштип-1, Македонски Брод-2, Пехчево-6, Берово-4, Виница-3, Делчево-12, Кратово-2, Свети Николе-3. Нема починати пациенти.

Институтот за јавно здравје регистрира 224 оздравени пациент од: Скопје-59, Куманово-34, Дебар-28, Штип-15, Прилеп-6, Тетово-6, Струга-6, Велес-4, Битола-1, Охрид-6, Кавадарци-6, Гостивар-17, Радовиш-1, Кочани-1, Пробиштип-1, Демир Хисар-7, Македонски Брод-6, Берово-2, Виница-7, Делчево-1, Свети Николе-1, Кичево-4, Неготино-5, соопшти Министерството за здравство.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14.762, бројката на оздравени пациенти е 11.965, на починати е 606, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.191.

Денеска се регистрираат четири контролни теста од вчерашната евиденција, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 6.013, активни 744
• Куманово 1.513, активни 281
• Дебар 259, активни 30
• Штип 1.169, активни 112
• Прилеп 498, активни 131
• Тетово 1.234, активни 119
• Струга 583, активни 55
• Велес 275, активни 28
• Битола 215, активни 39
• Охрид 347, активни 35
• Кавадарци 186, активни 48
• Гостивар 805, активни 157
• Гевгелија 55, активни 30 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 73, активни 22
• Крива Паланка 52, активни 16
• Радовиш 45, активни 7
• Крушево 17, активни 1
• Кочани 155, активни 28
• Пробиштип 85, активни 15
• Демир Хисар 60, активни 3
• Македонски Брод 74, активни 8
• Пехчево 30, активни 24
• Берово 65, активни 52
• Валандово 9, активни 2
• Виница 79, активни 31
• Делчево 81, активни 68 (20 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 21, активни 5
• Свети Николе 297, активни 48
• Кичево 275, активни 45
• Ресен 146, активни 0
• Неготино 46, активни 7 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.756 теста се преку: ИЈЗ-517, ЦЈЗ Скопје-23, Авицена-245, Биотек-314, МАНУ -99, Клиника „Жан Митрев“ -194, Систина со PCR метода -189, лабораторија Лаор –41, Судска медицина-22, ЦЈЗ Битола-63, Инфективна клиника-27, ГАК-22. Досега во земјата се направени вкупно 153.462 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се девет пациенти. Вкупно се хоспитализирани 79 пациенти од кои на кислородна поддршка се 44, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 13 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, две позитивни деца, четири мајки и четири деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се пет пациенти. Вкупно хоспитализирани се 22 пациенти од кои на респираторна машина се двајца пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 14, а во болницата во Штип се хоспитализирани 48 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 107 , позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 90
• Гази Баба – 78
• Аеродром – 103
• Карпош – 80
• Центар – 78
• Кисела Вода – 85
• Ѓорче Петров – 40
• Бутел – 52
• Шуто Оризари – 29
• Студеничани – 28
• Сарај – 22
• Арачиново – 14
• Илинден – 13
• Сопиште – 7
• Чучер Сандево – 3
• Петровец – 8
• Зелениково – 2
• Странец – 8
• Нераспределен-4. рп/са/

Back to top button
Close
Close