0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталОпштество

Нови 137 случаи со Ковид-19, еден починат, 58 оздравени пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.414 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-53, Куманово-19, Штип-8, Тетово-4, Струга-2, Велес-6, Битола-7, Гостивар-10, Гевгелија-2, Струмица-1, Крива Паланка-2, Пробиштип-2, Македонски Брод-3, Берово-2, Делчево-5, Свети Николе-6, Кичево-3, Неготино-2. Во болнички услови почина 63 - годишен пациент од Дебар.

Скопје, 23 август 2020 (МИА) – Во последните 24 часа се направени 1.414 тестирања, а регистрирани се 137 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-53, Куманово-19, Штип-8, Тетово-4, Струга-2, Велес-6, Битола-7, Гостивар-10, Гевгелија-2, Струмица-1, Крива Паланка-2, Пробиштип-2, Македонски Брод-3, Берово-2, Делчево-5, Свети Николе-6, Кичево-3, Неготино-2. Во болнички услови почина 63 – годишен пациент од Дебар.

Институтот за јавно здравје регистрира 58 оздравени пациенти од: Скопје-22, Штип-1, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-11, Битола-2, Охрид-9, Гостивар-5, Демир Хисар-3, Виница-1, соопшти Министерството за здравство.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 13.595, бројката на оздравени пациенти е 10.110, на починати е 564, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.921. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5.669, активни 861
• Куманово 1.374, активни 336
• Дебар 237, активни 73
• Штип 1.108, активни 258
• Прилеп 391, активни 56
• Тетово 1.184, активни 169
• Струга 546, активни 141
• Велес 259, активни 35
• Битола 195, активни 54
• Охрид 323, активни 57
• Кавадарци 168, активни 99
• Гостивар 732, активни 315
• Гевгелија 41, активни 23 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 9 на Богданци)
• Струмица 57, активни 22
• Крива Паланка 37, активни 12
• Радовиш 39, активни 10
• Крушево 16, активни 0
• Кочани 132, активни 30
• Пробиштип 75, активни 20
• Демир Хисар 60, активни 27
• Македонски Брод 68, активни 38
• Пехчево 9, активни 3
• Берово 36, активни 27
• Валандово 7,
• Виница 63, активни 41
• Делчево 32, активни 27 (7 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 16, активни 2
• Свети Николе 275, активни 66
• Кичево 260, активни 106
• Ресен 146, активни 1
• Неготино 40, активни 12 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.414 теста се преку: ИЈЗ-686, ЦЈЗ Скопје-3, Авицена-289, Биотек-115, Систина со PCR метода -148, лабораторија Лаор –76, ЦЈЗ Битола-79, Инфективна клиника-5, ГАК-13. Досега во земјата се направени вкупно 137.465 тестирања на Ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се четири пациенти. Вкупно се хоспитализирани 70 пациенти од кои на кислородна поддршка се 31 пациент, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 14 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, две деца позитивни, една мајка и три деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се три пациенти. Вкупно хоспитализирани се 68 пациенти од кои на респираторна машина се пет пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 13, а во болницата во Штип се хоспитализирани 37 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 114, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 114
• Гази Баба – 107
• Аеродром – 103
• Карпош – 92
• Центар – 84
• Кисела Вода – 89
• Ѓорче Петров – 68
• Бутел – 60
• Шуто Оризари – 40
• Студеничани – 20
• Сарај – 21
• Арачиново – 17
• Илинден – 13
• Сопиште – 8
• Чучер Сандево – 7
• Петровец – 8
• Зелениково – 4
• Странец – 4
• Нераспределен – 2. рп/бак/

Back to top button
Close
Close