0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderОпштество

Нови 118 случаи со Ковид-19, тројца починати, 127 оздравени пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-55, Куманово-12, Дебар-1, Штип-5, Прилеп-9, Тетово-6, Струга-1, Велес-2, Битола-1, Охрид-3, Кавадарци-4, Гостивар-2, Струмица-1, Крива Паланка-2, Кочани-1, Пробиштип-1, Берово-1, Виница-3, Делчево-2, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-4. Починати се тројца пациенти од Тетово (64 г.), Штип (82 г.) и Струга (74 г.), сите во болнички услови.

Скопје, 20 август 2020 (МИА) – Во последните 24 часа се направени 1.653 тестирања, а регистрирани се 118 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-55, Куманово-12, Дебар-1, Штип-5, Прилеп-9, Тетово-6, Струга-1, Велес-2, Битола-1, Охрид-3, Кавадарци-4, Гостивар-2, Струмица-1, Крива Паланка-2, Кочани-1, Пробиштип-1, Берово-1, Виница-3, Делчево-2, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-4. Починати се тројца пациенти од Тетово (64 г.), Штип (82 г.) и Струга (74 г.), сите во болнички услови.

Институтот за јавно здравје регистрира 127 оздравени пациенти од: Скопје-22, Куманово-11, Штип-11, Струга-37, Велес-3, Битола-6, Охрид-13, Кавадарци-11, Гостивар-1, Демир Хисар-3, Виница-4, Кичево-5, соопшти Министерството за здравство.

Вкупната бројка на Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.194, бројката на оздравени пациенти е 9.752, на починати е 554, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.888. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5.556, активни 949
• Куманово 1.324, активни 302
• Дебар 228, активни 68
• Штип 1.078, активни 243
• Прилеп 382, активни 51
• Тетово 1.161, активни 160
• Струга 530, активни 138
• Велес 249, активни 27
• Битола 188, активни 63
• Охрид 318, активни 62
• Кавадарци 165, активни 99
• Гостивар 689, активни 297
• Гевгелија 31, активни 13 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 7 на Богданци)
• Струмица 55, активни 26
• Крива Паланка 32, активни 7
• Радовиш 38, активни 10
• Крушево 16, активни 1
• Кочани 129, активни 28
• Пробиштип 72, активни 20
• Демир Хисар 60, активни 33
• Македонски Брод 65, активни 36
• Пехчево 8, активни 2
• Берово 18, активни 9
• Валандово 7, активни 1
• Виница 61, активни 42
• Делчево 20, активни 15 (6 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 16, активни 2
• Свети Николе 265, активни 56
• Кичево 251, активни 115
• Ресен 146, активни 1
• Неготино 36, активни 12 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.653 теста се преку: ИЈЗ-446, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-263, Биотек-337, МАНУ -90, Клиника „Жан Митрев“-233, Систина со PCR метода -145, Судска медицина -8, ЦЈЗ Битола-76, Инфективна клиника-14, ГАК-17, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 132.493 тестирања на Ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се тројца пациенти. Вкупно се хоспитализирани 76 пациенти од кои на кислородна поддршка се 40 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 20 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, шест деца позитивни и две мајки и две деца суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 10 пациенти. Вкупно хоспитализирани се 75 пациенти од кои на респираторна машина се четири пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 20, а во болницата во Штип се хоспитализирани 37 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 118 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 133
• Аеродром – 118
• Гази Баба – 121
• Карпош – 91
• Центар – 88
• Кисела Вода – 89
• Бутел – 71
• Ѓорче Петров – 66
• Шуто Оризари – 47
• Студеничани – 30
• Сарај – 26
• Арачиново – 19
• Илинден – 12
• Сопиште – 11
• Чучер Сандево – 7
• Петровец – 7
• Зелениково – 6
• Странец – 4
• Нераспределен – 3. рп/са/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close