0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталОпштество

Нови 115 случаи со Ковид-19, тројца починати, 225 оздравени пациенти

Во последните 24 часа се направени 1.825 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-7, Дебар-8, Штип-14, Прилеп-2, Тетово-10, Велес-2, Охрид-3, Гостивар-11, Гевгелија-3, Крива Паланка-3, Кочани-1, Пробиштип-1, Берово-8, Делчево-3, Свети Николе-4 и Кичево-3. Починати се тројца пациенти од кои двајца од Скопје на 62 и 68 години и еден од Струга на 68 години, сите во болнички услови.

Скопје, 21 август 2020 (МИА) – Во последните 24 часа се направени 1.825 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи со Ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-7, Дебар-8, Штип-14, Прилеп-2, Тетово-10, Велес-2, Охрид-3, Гостивар-11, Гевгелија-3, Крива Паланка-3, Кочани-1, Пробиштип-1, Берово-8, Делчево-3, Свети Николе-4 и Кичево-3. Починати се тројца пациенти од кои двајца од Скопје на 62 и 68 години и еден од Струга на 68 години, сите во болнички услови.

Институтот за јавно здравје регистрира  225 оздравени пациенти од: Скопје-146, Куманово-15, Штип-5, Прилеп-2, Тетово-10, Струга-1, Битола-10, Охрид-1, Кавадарци-3, Гостивар-10, Струмица-6, Радовиш-1, Пробиштип-3, Демир Хисар-3, Валандово-1, Виница-1, Кичево-5 и Неготино-2, соопшти Министерството за здравство.

Вкупната бројка Ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 13.308, бројката на оздравени пациенти е 9.977, на починати е 557, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2.774. Денеска се регистрира еден контролен тест од вчера, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 5.588, активни 833
• Куманово 1.331, активни 294
• Дебар 236, активни 76
• Штип 1.092, активни 252
• Прилеп 384, активни 51
• Тетово 1.171, активни 160
• Струга 530, активни 136
• Велес 251, активни 29
• Битола 187, активни 52
• Охрид 321, активни 64
• Кавадарци 164, активни 95
• Гостивар 700, активни 298
• Гевгелија 34, активни 16 (7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 8 на Богданци)
• Струмица 55, активни 20
• Крива Паланка 35, активни 10
• Радовиш 38, активни 9
• Крушево 16, активни 1
• Кочани 130, активни 29
• Пробиштип 73, активни 18
• Демир Хисар 60, активни 30
• Македонски Брод 65, активни 36
• Пехчево 8, активни 2
• Берово 26, активни 17
• Валандово 7, активни 0
• Виница 61, активни 41
• Делчево 23, активни 18 (6 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 16, активни 2
• Свети Николе 269, активни 60
• Кичево 254, активни 113
• Ресен 146, активни 1
• Неготино 37, активни 11 (10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1.825 теста се преку: ИЈЗ-415, ЦЈЗ Скопје-24, Авицена-216,  Биотек-399, МАНУ -76, Клиника „Жан Митрев“-320, Систина со PCR метода -261, Судска медицина -15, ЦЈЗ Битола-71, Инфективна клиника-10, ГАК-18. Досега во земјата се направени вкупно 134.318 тестирања на Ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се пет пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти од кои на кислородна поддршка се 40 пациенти, нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле се хоспитализирани 19 возрасни пациенти позитивни на Ковид-19, пет деца позитивни и едно дете суспектно на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се пет пациенти. Вкупно хоспитализирани се 69 пациенти од кои на респираторна машина се четворица пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во болницата во Штип се хоспитализирани 35 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 123 пациенти – позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 114
• Гази Баба – 103
• Аеродром – 99
• Карпош – 86
• Центар – 83
• Кисела Вода – 81
• Ѓорче Петров – 64
• Бутел – 61
• Шуто Оризари – 42
• Студеничани – 18
• Сарај – 21
• Арачиново – 15
• Илинден – 12
• Сопиште – 9
• Чучер Сандево – 6
• Петровец – 8
• Зелениково – 4
• Странец – 4
• Нераспределен – 3. рп/дма/

Back to top button
Close
Close