БалканБалкан.Портал

Нов земјотрес во Албанија

Нов земјотрес со интензитет од 4,2 степена синоќа ја погоди Албанија, а бил почувствуван и во Црна Гора.

Тирана, 8 декември 2019 (МИА) – Нов земјотрес со интензитет од 4,2 степена синоќа ја погоди Албанија, а бил почувствуван и во Црна Гора.

Потресот е регистриран од Сеизмолошкиот завод на Црна Гора, а епицентарот се наоѓал на 18 километри јужно од Медова во Албанија, на длабочина од осум километри под површина на земјата.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close