БалканБалкан.Портал

Нов земјотрес во Албанија

Земјотрес со интензитет од четири степени според Рихтерова скала го погоди синоќа албанскиот пристаништен град Драч, соопшти Националниот геофизички институт.

Тирана, 1 февруари 2020 (МИА) – Земјотрес со интензитет од четири степени според Рихтерова скала го погоди синоќа албанскиот пристаништен град Драч, соопшти Националниот геофизички институт.

Засега нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.

Епицентарот на потресот се наоѓал на длабочина од 36 километри под површина на земјата.

Во ноември минатата година Албанија ја погодија серија земјотреси во кои загинаа повеќе од 40 луѓе. гт/

Таг
Back to top button
Close
Close