СветСвет.Портал

Нов рекорд на заразени во Индија, вкупно речиси 2,4 милиони

Индија соопшти за уште едно рекордно зголемување на новозаразени со коронавирусот - 66.999 случаи на инфекција потврдени во изминатите 24 часа.

Њу Делхи, 13 август 2020 (МИА) –   Индија соопшти за уште едно рекордно зголемување на новозаразени со коронавирусот – 66.999 случаи на инфекција потврдени во изминатите 24 часа.

Вкупниот број заразени лица во Индија сега е речиси 2,4 милиони, соопшти индиското Министерство за здравство. Вкупниот број на смртни случаи од коронавирусот надмина 47.000.

Индија е на третото место во светот по бројот на заразени, по САД и Бразил, и на четвртото место по бројот на смртни случаи, по САД, Бразил и Мексико.

Индија има повеќе од 50.000 новоинфицирани дневно со коронавирусот во изминатите 15 денови. зш/

Back to top button
Close
Close