Општински вестиСкопје

Нов парк во стар Аеродром

Покрај најавениот парк што ќе се гради на улицата „Методија Шаторов-Шарло“, Стар Аеродром ќе добие уште еден урбан парк што ќе се протега покрај улицата „Пандил Шишков“.

Скопје, 27 јануари 2020 (МИА) – Покрај најавениот парк што ќе се гради на улицата „Методија Шаторов-Шарло“, Стар Аеродром ќе добие уште еден урбан парк што ќе се протега покрај улицата „Пандил Шишков“.

-Вториот парк во Стар Аеродром ќе биде на површина од 4.112 м2 и ќе понуди дел за седење со урбана опрема, платформа за игри, дел за одмор и релаксација, детско игралиште и зеленило, соопшти Општина Аеродром.

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин, денеска најави дека ќе продолжат да градат нови паркови и да подигнуваат нови зелени површини.бт/скс/

 

Таг

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close