0_Спорт.ПорталФудбал

Нов историски рекорд на Меси

За ова достигнување, на Меси му беа потребни 709 натпревари. Покрај тоа, Барселона со Меси има 79 порази и 131 реми.

Барселона, 31 јануари 2020 (МИА) – Капитенот на Барселона, Лионел Меси постигна два гола во успехот од 5:0 во осминафиналето на Кралскиот Куп против Леганес, а по тој натпревар Аргентинецот повторно се запиша во историјата.

Благодарение на оваа победа, Меси стана првиот играч што стигнал до победата број 500 на сите турнири во Шпанија на клупско ниво.

За ова достигнување, на Меси му беа потребни 709 натпревари. Покрај тоа, Барселона со Меси има 79 порази и 131 реми.

За сето ова време, Меси има 622 голови и 241 асистенции.

Таг
Back to top button
Close
Close