Дописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Нотр-Дам де Париз во потрага по камења за нејзината обнова

Потрагата по делкани камења вклучува геолошки истражувања во каменоломи и лабораториски испитувања на примероците. За таа цел е потпишан договор меѓу јавната установа одговорна за обновување на Нотр-Дам и Бирото за геолошко-рударско истражување, со цел да се изберат камењата што ќе ги заменат оние што беа оштетени од пожарот во 2019 година.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close