Svet.SlajderЕвропа

Норвешка потпиша договор со Вашингтон, кој предвидува и изградба на американски бази во земјата

Норвешка денеска потврди дека потпишала изменет договор со САД за тоа како да се регулираат американските воени активности на нејзино тло, што ќе им овозможи на САД да градат објекти на три норвешки аеродроми и една поморска база. Базите нема да бидат самостојни, а договорот пред да стапи во сила мора да биде ратификуван од Парламентот.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close