EvropëEvropë.Portal

Norvegjia e anulon lehtësimin e masave dhe vendosjen e të rejave

Kryeministrja norvegjeze Erna Solberg deklaroi sot se vendi do ta anulojë lehtësimin e planifikuar të kufizimeve për luftën kundër koronavirusit dhe të vendosë masa të reja për të parandaluar karantinën e plotë siç ishte në fuqi më parë këtë vit.

Osllo, 6 gusht 2020 (MIA) – Kryeministrja norvegjeze Erna Solberg deklaroi sot se vendi do ta anulojë lehtësimin e planifikuar të kufizimeve për luftën kundër koronavirusit dhe të vendosë masa të reja për të parandaluar karantinën e plotë siç ishte në fuqi më parë këtë vit.

“Tani ne duhet të ngadalësojmë që të shmangim ndalesë të plotë”, tha Solberg.

Norvegjia, ku jetojnë 5.4 milionë njerëz, në periudhën e fundit ka shënuar rritje të numrit të personave të infektuar të rinj, ndërsa në vend gjithsej janë të regjistruar 9.409 raste. mb/

Таг
Back to top button
Close
Close