БизнисБизнис.ПорталДописници МКДЕкономијаОпштински вести

Нормализиран железничкиот сообраќај Велес-Гевгелија и обратно

Железничкиот сообраќај на релацијата Гевгелија - Велес и обратно е нормализран повторно, откако синоќа околу 21 часот целосно е исчистен одронот од карпи на пругата помеѓу крстосницата Клисура и жеелзничката станица Миравци.

Велес, 3 април 2020 (MIA) –  Железничкиот сообраќај на релацијата Гевгелија – Велес и обратно е нормализран повторно, откако синоќа околу 21 часот целосно е исчистен одронот од карпи на пругата помеѓу крстосницата Клисура и жеелзничката станица Миравци.

Како што информиарат од Железничката станица во Велес, утрово во 7.48 часот од Велес за Гевгелија заминал редовниот патнички воз на оваа релација.

Железничкиот сообраќај беше во прекин од вчера во 6,40 минути кога товарен воз кој сообраќал од Гевгелија за Табановце удрил во одрон од камења помеѓу крстосница Клисура и Железничката станица Миравци.

Екипи на ЈП Македонски Железници Инсфраструктура со машина вчера од пругата отстраниле од 150-200 метри кубни одрони паднати на овој дел од пругата, по што таа по 14 часа повторно беше оспособена за железнички сообраќај.ад/лв/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close