0_Спорт.ПорталФудбал

Ноер: Иако немам 17 години, јас сум најдобриот

Голманот на Баерн, Мануел Нојер изјави дека не ја изгубил вербата во себе иако веќе е помеѓу повозрасните играчи.

Минхен, 22 јули 2020 (МИА) – Голманот на Баерн, Мануел Нојер изјави дека не ја изгубил вербата во себе иако веќе е помеѓу повозрасните играчи.

– Кој тренер ќе ги стави играчите во составот, доколку не се најдобри? Сигурен сум дека сум најдобар, иако немам 17 години. Првиот број на Баерн и германската репрезентација е секогаш во конкуренција. Во овој поглед, евентуален трансфер на нов голман малку што ќе промени кај мене. Секој фудбалер има кариера. Ако го завршите, тогаш нема враќање назад. Ако фудбалот стане товар за мене, ќе направам како Филип Лам. Но, сега сè уште имам голема желба да играм фудбал. Секогаш има што да се победи, изјави Ноер.

Триесет и четиригодишниот Ноер брани за Баерн Минхен од 2011 година. Заедно со екипата, тој ја освои Бундеслигата седум пати, пет пати германскиот Куп и четири пати Суперкупот на земјата. Тој ги освои и Лигата на шампионите, Суперкупот на УЕФА и Светското клупско првенство. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close