БизнисСвет

„Нисан“ гради фабрики за батерии за електрични возила во Јапонија и Британија

Јапонскиот производител на автомобили „Нисан“ ќе се здружи со кинескиот производител на батерии „Енвизион“ за изградба на нови фабрики за батерии за електрични возила во Јапонија и Велика Британија, инвестирајќи повеќе од 200 милијарди јени (1,8 милијарди долари).

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close