0_Македонија.ПорталПарламентарни избори 2020ПолитикаПолитички партии

Николоски од Прилеп: Ќе донесеме нов закон за тутун

Во нашата програма „Обнова на Македонија“ сериозно ќе се посветиме на зачувување на македонското национално достоинство, понатаму силен економски развој во Македонија дури и во вакви услови на корона криза, со зголемување на просечните плати за 25 проценти, пензиите во просек за 20 проценти, а најниските пензии и многу повеќе од тоа, рекордно ниско ниво на даноци од само осум процентип, најави потпретседателот и носител на Изборна единица 4, Александар Николоски за време на денешната посета во општина Прилеп.

Прилеп, 27 јуни 2020 (МИА) – Во нашата програма „Обнова на Македонија“ сериозно ќе се посветиме на зачувување на македонското национално достоинство, понатаму силен економски развој во Македонија дури и во вакви услови на корона криза, со зголемување на просечните плати за 25 проценти, пензиите во просек за 20 проценти, а најниските пензии и многу повеќе од тоа, рекордно ниско ниво на даноци од само осум процентип, најави потпретседателот и носител на Изборна единица 4, Александар Николоски за време на денешната посета во општина Прилеп.

Тој додаде дека ќе работат на дополнително привлекување странски и домашни инвестиции, силна битка со организираниот криминал и корупција и на проектот за потекло на имот на сите функционери, политичари и останатите јавни функционери во изминатите 30 години.

Николоски го повика Зоран Заев да одговори дали може да го докаже потеклото на своето богатство, но и богатството на неговото семејство.

Според Николоски, СДСМ во 2019 година донеле закон штетен за тутунарите од Прилепско, бидејќи со законот за тутун, подвлече, се дозволувало узвоз на тутун пред да се откупи домашниот тутун.

– Второто прашање на кое што нема одговор а се уште го бараме повеќе од година ипол е зошто се донесе закон за тутун во 2019 година со што се дозволи да се увезува тутун пред да се откупи домашниот тутун и зошто за оваа година има потпишано договори за 20 милиони тони тутун иако вкупните производствени капацитети во Македонија се некаде 25 до 27 милиони тутун. И што ќе се случи со овие 5 до 7 милиони кои што ќе останат. Дали тоа се прави така за да се уценуваат земјоделците, за да им се сушта цената, за да се намалува класата и за некој дебело да се профитира со таа работа, праша Николоски.

Во однос на програмата „Обнова за Македонија“, Николоски порача дека владата на ВМРО-ДПМНЕ се обврзува во првите 100 дена да го промени штетниот закон за тутун, додавајќи дека со програмата ќе се гарантира класата на тутунарите се со цел да не им биде обезвреднуван трудот, како и зголемување на субвенциите.

– Ние се обврзуваме дека во првите 100 дена влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе го промениме законот за тутун и нема кило тутун да се увезе, додека не се откупи целокупниот македонски тутун. Второ ќе се гарантира класата на тутунарите за да не им биде обезвреднуван трудот. Трето зголемување на субвенциите, четврто подобра контрола преку реформи во Здруженијата на тутунари за да не бидат контролирани од партиски апарати кои што се сериозно навлегоа во криминал, и петто а за мене најбитно достоинство за земјоделецот, нагласи Николоски во Прилеп. ем/цр/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close