0_Спорт.ПорталSport.SlajderОстанато

НХЛ и МОК сè уште не договориле учество на хокеарите на лигата на Олимписките игри во 2022 година

Генералните менаџери на НХЛ-клубовите, на годишниот состанок разговараа за распоредот на следните сезони од регуларната сезона и плејофот, објавено е на официјалната веб-страница на најсилната хокеарска лига на светот.

Вашингтон, 22 април 2021 (МИА) – Генералните менаџери на НХЛ-клубовите, на годишниот состанок разговараа за распоредот на следните сезони од регуларната сезона и плејофот, објавено е на официјалната веб-страница на најсилната хокеарска лига на светот.

Според заменик-комесарот на НХЛ, Бил Дејли, лигата е во контакт со Меѓународниот олимписки комитет (МОК), но во моментот нема договор за учество на играчите на НХЛ на Олимписките игри во 2022 година.

Олимпијадата во 2022 година ќе се одржи во Пекинг од 4 до 20 февруари.

Хокеарите од НХЛ не учествуваа на претходните Олимписки игри во Пјонгчанг, на кои шампион стана руската репрезентација. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close