БалканБалкан.ПорталДописници Свет

Невремето го блокира поморскиот сообраќај во Албанија

Невремето проследено со силен ветер обилни и интензивни врнежи од дожд предизвикаа проблеми во поголем дел од земјата, посебно во крајбрежниот дел

Тирана, 13 мај 2019 (МИА) – Невремето проследено со силен ветер обилни и интензивни врнежи од дожд предизвикаа проблеми во поголем дел од земјата, посебно во крајбрежниот дел.

Поради силниот ветер и високите бранови одложено е испловувањето на траектите, но и сите пловни објекти, за кои е издадена наредба да се закотват во пристаништата, се до нова наредба од страна на капетаниите.

Невремето посебни проблеми создава и на патните правци низ земјата на кои има одрони, а од откорнати дрвја има и прекин во сообраќајот.

На влезот во Трипорт кај Валона големо дрво паднало врз возило во движење, но за среќа причинета е само материјална штета на истото. Сообраќајот кон овој приморски град бил во прекин повеќе од половина час, додека полицијата и противпожарна екипа го отстраниле паднатото дрво.

Невремето предзвика прекин во снабдувањето со електрична енергија, а предизвика  и штети на овошните садници.

Според проценките на надлежните обилните дождови и топењето на снегот во планините видно ќе ги зголеми нивоата на реките и вештачките акумулации, посебно на каскадата на реката Дрим, во северниот дел на земјата, поради што е можно да дојде до излевање на реките од коритата и прелевање на шахтите.

Жителите од северниот дел на Албанија стравуваат од поплави, кои се редовна појава во овој период, речиси секоја годна. вт/ми/

Таг
Back to top button
Close
Close