0_Македонија.ПорталПолитикаХроникаХроника.Портал

Неспроведувањето на возачот на „Дурмо турс“ го одложи рочиштето за „Ласкарци“

Неспроведувањето на обвинетиот  Маноил Труфуновски, возачот на автобусот на „Дурмо турс“, е причина за одложувањето на денешното рочиште за автобуската несреќа што се случи на 13 февруари минатата година кај селото Ласкарци, во која загинаа 16 лица, а 37 беа потешко повредени.

Скопје, 26 февруари 2020 (МИА) – Неспроведувањето на обвинетиот  Маноил Труфуновски, возачот на автобусот на „Дурмо турс“, е причина за одложувањето на денешното рочиште за автобуската несреќа што се случи на 13 февруари минатата година кај селото Ласкарци, во која загинаа 16 лица, а 37 беа потешко повредени.

Случајот се наоѓа во доказна постапка и се сослушуваат сведоци.

Процесот го води судијката Диана Груевска Илиевска, а застапник на обвинението е јавниот обвинител Дарко Јакимовски.

За автобуската несреќа обвинети се шест лица. Сопственикот на „Дурмо турс“ Дурмиш Белули, одговорниот за транспорт во формата Ремзи Мифтари и возачот на автобусот Маноел Трифуновски се товарат за сторени тешки дела против безбедноста на луѓето и имотот во сообраќајот, додека тројцата вработени во станицата за технички преглед Игор Ѓорѓиевски, Горан Дуковски и Јане Боварски за соучество во истото дело. мд/оџ/

 

Back to top button
Close
Close