0_Македонија.ПорталBiznis.SlajderБизнисБизнис.Портал

Нема веќе вакцинирање против беснило и јазлеста кожа, ќе се врши само мониторинг

Престанува вакцинацијата против јазлеста кожа кај говедата и против беснило кај дивите животни.

Скопје, 14 јануари 2020 (МИА) – Престанува вакцинацијата против јазлеста кожа кај говедата и против беснило кај дивите животни.

Како што информира денеска директорот на Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ), Зоран Атанасов, опасноста од јазлеста кожа е помината со оглед дека болеста не е присутна во земјава од 2017 година. Превенцијата ќе продолжи со следење на состојбата, односно со мониторирање на фармите.

Ова важи и за беснилото кое не е присутно од 2012 година, а последен пат вакцини во вид на мамки беа фрлени лани есента. И во овој сегмент ситуацијата ќе се следи со мониторирање.

-На добар пат сме да покажеме дека овие две болести ги нема кај нас. Тоа ќе значи можност за поголем извоз и унапредување на економијата, но и подобрена здравствена заштита и на животните и на луѓето, рече Атанасов. мч/дма/

Back to top button
Close
Close