0_Македонија.ПорталMakedonija.SlajderВидео изјаваПолитика

Нема договор за Гоце Делчев, ќе има нови средби на билатералната комисија

Македонските и бугарските историчари не постигнале напредок во однос на Гоце Делчев, иако на маса биле поставени и нови идеи околу неговиот лик и дело. Мал напредок е постигнат во делот на учебниците за средновековието. Во однос на Свети Кирил и Методиј е постигната согласност дека се сесловенски и христијански просветители. Членовите на Билатералната мултидисциплинарна комисија за историски и образовни прашања помеѓу Република Северна Македонија и Република Бугарија договорила нова средба до крајот на годинава, и уште пет наредната година.

Back to top button
Close
Close