0_Web_Актуелно0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталАнализаДописници МКДОпштество

Неказнивност за семејно насилство – во Тетовско ниту една ефективна затворска казна во 2020 година

Слаба или речиси никаква казнивост е карактеристика за многу негативни општествени дејанија во земјава, а меѓу нив спаѓа и семејното насилство како форма на родово базирано насилство. Веќе долги години јавноста преку медиумите се запознава со состојбата во која сторителите на семејно насилство не се соочуваат со соодветни казни, иако општеството бележи тренд на се позачестено пријавување на физичките, психички и сексуални напади во кругот на семејството.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Таг
Back to top button
Close
Close