BallkanBallkan.PortalSvet.Slajder

Në Turqi janë vrarë të paktën 430 gra gjatë këtij viti

Më së paku 430 gra janë vrarë në Turqi, nga fillimi i vitit e deri më sot, njoftojnë mediat opozitare në Turqi.

Stamboll, 6 dhjetor 2019 (MIA) – Më së paku 430 gra janë vrarë në Turqi, nga fillimi i vitit e deri më sot, njoftojnë mediat opozitare në Turqi.

Gazeta “Sozzhu”, në tekstin me titull “Dita e gruas, lista është shqetësuese”, shkruan se 85-së vjetorin nga vendosja e të drejtës së grave në Turqi të votojnë dhe kandidohen për zgjedhje (5 dhjetori) është më se e qartë se në vend të përparimit, shteti po shkon prapa.

Sipas tyre në Turqi, jeta e një gruaje nuk ka kurrfarë vlere. Me zhvillimit e fundit të vrasjes brutale të grave, numri është rritur në 430 viktima. Me kalimin e çdo ditëve, rastet e dhunës ndaj grave vetëm se shtohen.

Ndryshe, të dhënat nga Turqia, flasin se në vitin 2018 janë kryer 441 vrasje ndaj grave, gjegjësisht në vitin 2011 janë vrarë 121 gra. oxh/fab

 

 

Таг
Back to top button
Close
Close