BallkanBallkan.Portal

Në Turqi janë arrestuar 29 protestues të cilët kanë dënuar dhunën në SHBA

Të paktën 29 persona, të cilët janë mbledhur në Stamboll që ta dënojnë dhunën policore në shenjë solidariteti me protestuesit në SHBA, janë arrestuar.

Stamboll, 3 qershor 2020 (MIA) – Të paktën 29 persona, të cilët janë mbledhur në Stamboll që ta dënojnë dhunën policore në shenjë solidariteti me protestuesit në SHBA, janë arrestuar.

Policia e Turqisë i ka shpërndarë protestat mbrëmë vonë, pasi një grup prej rreth 50 aktivistëve i ka injoruar thirrjet të shpërndahen.

Protestuesit kanë mbajtur fotografi nga afroamerikani i vrarë Xhorxh Flojd, si dhe nga incidenti kur polici me gjunjë e ka shtypur në qafë derisa ka qëndruar në tokë. sn/

Таг
Back to top button
Close
Close