Дописници СветЕвропаЕвропа.Портал

Не се смируваат односите меѓу Анкара и Париз, откако Ердоган повика на бојкот на француските производи

Односите меѓу Франција и Турција продолжуваат да се влошуваат, имено претседателот Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците да ги бојкотираат француските производи, додавајќи им со тоа додатни аргументи на критиките што ги упатуваат кон Емануел Макрон на Блискиот исток по неодамнешните забелешки за одбрана на слободата на изразување за карикатурите на пророкот Мухамед, јави дописникот на МИА.

Back to top button
Close
Close