EvropëEvropë.PortalSvet.Slajder

Në protestën e “jelekverdhëve” në Paris arrestohen 59 njerëz

Policia franceze arrestoi 59 persona gjatë trazirave të mbrëmshme  me pjesëtarët e lëvizjes "Jelekverdhët" të cilët protestojnë  kundër Qeverisë së presidentit Emanuel Makron.

Paris, 19 janar 2020 (MIA) – Policia franceze arrestoi 59 persona gjatë trazirave të mbrëmshme  me pjesëtarët e lëvizjes “Jelekverdhët” të cilët protestojnë  kundër Qeverisë së presidentit Emanuel Makron.

Policia përdori  gaz lotsjellës dhe shok-bomba, ndërsa  mijëra demonstrantë kanë hedhur gurë dhe  gjëra të ndryshme ndaj policëve.

Demonstrantët brohoritnin parulla kundër Makronit për shkak të reformave  të sistemit pensional. sa/

 

Таг
Back to top button
Close
Close