0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталПолитика

Не ни треба ЕУ ако некој сака да преговараме за македонскиот јазик и идентитет

Ниту оваа, ниту пак која било влада има право да разговара за македонскиот јазик и македонски идентитет, нагласи премиерот Зоран Заев на вчерашната собраниска седница на која беа поставувани пратенички прашања. Истовремено во Брисел, по пристигнувањето на дводневниот Европски совет, претседателот на Бугарија Румен Радев вчера нагласи дека брзото движење на Република Северна Македонија кон ЕУ зависи само од дијалогот со Бугарија.

Back to top button
Close
Close