0_Спорт.ПорталФудбал

Нејмар третпат ја тужи Барселона, сега бара 6,5 милиони евра

„Мундо Депортиво“ објави дека бразилската фудбалска ѕвезда по третпат ја тужи Барселона, овојпат барајќи 6,5 милиони евра поради данокот за „фиктивни договори“ што сам мораше да го плати. Претходните две, кои не се решени, се однесуваат на лојалноста што ја имаше кон клубот.

Париз, 28 февруари 2020 (МИА) – „Мундо Депортиво“ објави дека бразилската фудбалска ѕвезда по третпат ја тужи Барселона, овојпат барајќи 6,5 милиони евра поради данокот за „фиктивни договори“ што сам мораше да го плати. Претходните две, кои не се решени, се однесуваат на лојалноста што ја имаше кон клубот.

Нејмар од 2017 година е член на ПСЖ, но неговата сага со Барселона сè уште трае. Бразилецот пред три години реши да замине од „Камп Ноу“ и да ја прифати 222 милиона евра вредната понуда на „светците“. Меѓутоа „конекцијата“ со Барса остана.

Медиумите забележуваат дека Нејмар ја тужи Барселона по секој неуспешен обид за враќање на „Камп Ноу“, но Бразилецот не сака така лесно да дигне раце од пари за кои е убеден дека има право.

Нејмар настапуваше за Барселона од 2013 година до 2017 година и во тој период одигра 185 меча и постигна 106 гола. сѓд /сд/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close