0_Спорт.ПорталФудбал

Нејмар: Мбапе може да стане еден од најдобрите во историјата

Мбапе има 82 гола на 105 натпревари во ПСЖ, исполнувајќи ги очекувањата за еден од најголемите таленти во светскиот фудбал. Тој, исто така, придонесе за успехот на Франција и стана светски шампион со „петелите“ во 2018 година. Во исто време, периодот на Нејмар во француската престолнина беше поврзан со бројни повреди. Сепак, тој има 66 голови на 73 натпревари.

Париз, 5 февруари 2020 (МИА) – Ѕвездата на Пари Сен Жермен го опиша својот тимски колега Килијан Мбапе како „феномен“ и додаде дека може да стане еден од најдобрите во историјата. Двајцата напаѓачи пристигнаа во Париз во 2017 година, станувајќи двајцата најскапи играчи во историјата, иако трансферот на Французинот беше финализиран во 2018 година.

Мбапе има 82 гола на 105 натпревари во ПСЖ, исполнувајќи ги очекувањата за еден од најголемите таленти во светскиот фудбал. Тој, исто така, придонесе за успехот на Франција и стана светски шампион со „петелите“ во 2018 година. Во исто време, периодот на Нејмар во француската престолнина беше поврзан со бројни повреди. Сепак, тој има 66 голови на 73 натпревари.

Бразилецот го коментираше своето партнерство со Мбапе: „Килијан е феномен. Тој има потенцијал да стане еден од најдобрите играчи во историјата. Да се биде негов соиграч е голема чест. Ние се разбираме многу добро на и надвор од теренот. Го сакам“.

Нејмар зборуваше и за Лионел Меси, со кого помина четири години во Барселона.

– Играњето со Лео е уникатно искуство. Ние станавме пријатели. Од фудбалерите што ги гледав, Меси беше најдобар во историјата. Јас секогаш велев дека освојувањето на „Златната топка“ не е манија, но тренирам секој ден да бидам подобар следниот. Јас се обидувам да се развивам. Ако еден ден ја освојам наградата, тоа ќе биде како резултат на мојата работа, рече напаѓачот.

Таг
Back to top button
Close
Close