EvropëEvropë.PortalSvet.Slajder

Në Holandë numri i të infektuarve me koronavirus tejkaloi 10.000 persona

Në Holandë  numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus tejkaloi 10.000 persona,  kumtuan autoritetet shëndetësore, duke shtuar se rritja e  rasteve të vdekjes dhe të hospitalizuara tregon shenja  të ngadalësimit.

Amsterdam, 29 mars 2020 (MIA) –  Në Holandë  numri i rasteve të konfirmuara me koronavirus tejkaloi 10.000 persona,  kumtuan autoritetet shëndetësore, duke shtuar se rritja e  rasteve të vdekjes dhe të hospitalizuara tregon shenja  të ngadalësimit.

Deri tani vdiqën gjithsej 771 persona.

Instituti kombëtar holandez për shëndet (RIVM) kumtoi se numri i të infektuarve për 24 orë  është rritur  për 1.104, gjithsej në 10.866, që është rritje për 11 për qind.

Qeveria holandeze  urdhëroi masa  për distancim social, i mbylli shkollat dhe shumicën e objekteve afariste dhe  ndaloi tubime publike.  sa/

Таг
Back to top button
Close
Close