Në ditën e sotme

Në ditën e sotme

20 shkurt 2020 (MIA)

20 shkurt 2020 (MIA)

1507. – Lindi piktori italian Xhentile Belini, i njohur për fotografitë nga solemnitetet dhe proceset veneciane.

1513. – Vdiq Hans, mbret se Danimarkës, Suedisë dhe Norvegjisë.

1790. – Vdiq mbreti austriak Josifi i Dytë, i biri i mbretëreshës Marija Terezija.

1798. – Louis Aleksandër Berthier e largoi Papën Puis VI nga fuqia.

1920. – Vdiq Robert Edvin Piri, eksplorues dhe admiral amerikan

1951. – Lindi Gordon Braun, kryeministër dhe politikan britanik.

1970. – Filloi ndërtimi i urës së madhe përmes ngushticës së Bosforit, e cila sot është lidhja e parë direkte tokësore mes Ballkanit dhe Azisë së Vogël.

1979. – Erupsioni i vullkanit indonezian Sinira la të vdekur 175 njerëz.

1991. – Nga protestuesit në Tiranë, u rrëzua statuja gjigante e Enver Hoxhës.

2002. – Në Reqa Al-Gharbiya, Egjipt, e kaplon flaka trenin dhe len të vdekur së paku 370 dhe të lënduar mbi 65.

2003. – Në zjarrin në një klub nate në shtetin amerikan Rod Ajlend e humbën jetën të paktën 100 njerëz.

2008. – Gjermania, Letonia dhe Malajzia e njohën Kosovën si shtet të pavarur.

###

Back to top button
Close
Close