Në ditën e sotme

Në ditën e sotme

1512. – Në Sevilje, Spanjë, vdiq Amerigo Vespuçi, lundrues amerikan, i cili duke lundruar nën flamurin spanjoll arriti deri në brigjet e Brazilit dhe Hondurasit.

21 shkurt 2021 (MIA)

1473. – Mbreti skocez Xhejmsi i Parë është vrarë nga kundërshtarë duke e penguar tentimin e tij që ta shkatërrojë ndikimin e fisnikërisë së lartë në drejtimin e punëve shtetërore.
1513. – Vdiq Juliji i Dytë, i cili në krye të kishës rimokatolike ishte nga viti 1503 e deri në vdekje në vitin 1513. Ai ishte mbështetësi më i madh i artit mes kryetarëve të kishës rimokatolike.
1613. – Në fronin rus erdhi Mihail Romanov, kryetar i dinastisë Romanov, i cili qeveriste me Mbretërinë ruse 300 vjet, deri në Revolucionin e shkurtit në vitin 1917.
1728. – Lindi mbreti rus Petar III Fjodotoviç Romanov, me origjinë gjermane.
1795. – Në Rio de Zhanejro u lind Manoel da Silva, kompozitor i njohur brazilian. Vdiq në Rio de Zhanejro, më 20 nëntor të vitit 1865.
1795. – Holanda ia dorëzoi Britanisë së Madhe ishullin Cejlon në Oqeanin Indian.
1885. – Lindi shkrimtari francez, regjisori dhe aktori me prejardhje ruse Aleksandar Zhorzh Gitri, i shohur si Sasha Gitri.
1911. – Japonia dhe SHBA-ja nënshkuran marrëveshje tregtare me të cilën është kufizuar dyndja e punëtorëve japonezë në Amerikë.
1941. – Në një aksident autmobilistik humbi jetën filizofi kanadez Grant Banting.
1947. – Për herë të parë në Nju-Jork u prezantua Polaroidi, fotoaparati i parë instant i shpokësit Edvin Herber Land.
1972. – Riçard Nikson, si president i parë i SHBA-së udhëton për në Pekin me çfarë filloi nromalizimi i marrëdhënieve amerikano-kineze.
1973. – Boing 727 libanez u rrëzua mbi aeroportin ushatark izraelit. Humbën jetën 104 udhëtarë dhe antarë të ekuipazhit.
1991. – Vdiq balerina angleze Marfgor Fontejn një nga më të mëdhatë e shekullit të 20-të.
1999. – Vizita e kryeministrit indian Ata Baharij Vaxhpaj në Pakistan, e para e një shefi të një Qeverie në vendin fqinj pas dhjetë viteve.
2002. – Presidenti i SHBA-së Xhorxh Bushi e vizitoi Kinën, 30 vjet më vonë pasi që presidenti Riard Nikson ishte për vizitë dhe i dha fund armiqësisë dy dekadëshe midis Uashingtonit dhe Pekinit.

Back to top button
Close
Close