0_Спорт.ПорталSport.SlajderКошарка

НБА и синдикатот го одложија крајниот рок за колективно договарање

Асоцијацијата на играчи во НБА и раководството на лигата го одложија крајниот рок за одлука за опцијата за повлекување од сегашниот колективен договор од 30 октомври до 6 ноември.

Вашингтон, 31 октомври 2020 (МИА) – Асоцијацијата на играчи во НБА и раководството на лигата го одложија крајниот рок за одлука за опцијата за повлекување од сегашниот колективен договор од 30 октомври до 6 ноември.

Двете страни продолжуваат да работат на решавање на неколку важни прашања пред почетокот на сезоната 2020/21.

Клучното прашање во преговорите е датумот на почеток на новата сезона. НБА сака да започне на 22 декември, кошаркарите инсистираат на подоцнежен датум.

НБА и синдикатот веќе се согласија за плафон на плата од 109 милиони. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close