0_Спорт.ПорталФудбал

Навивачи на Манчестер јунајтед го блокираа влезот во клупскиот тренинг-центар

Навивачи на Манчестер Јунајтед го блокираа влезот во тренинг комплексот на клубот во знак на протест против влегувањето во Суперлигата, како и против семејството Глејзер, кое поседува мнозински удел во клубот, пренесува „ESPN“.

Манчестер, 22 април 2021 (МИА) – Навивачи на Манчестер Јунајтед го блокираа влезот во тренинг комплексот на клубот во знак на протест против влегувањето во Суперлигата, како и против семејството Глејзер, кое поседува мнозински удел во клубот, пренесува „ESPN“.

Како што е забележано, навивачите излегоа на теренот каде тренира првиот тим и бараат „Глејзерси“ да го напуштат раководството на Манчестер јунајтед.

Навивачите веќе долго време ја искажуваат својата огорченост од „Глејзерси“, кои го купија клубот во 2005 година за 790 милиони фунти.

Вчера, косопственикот на Јунајтед, Џоел Глејзер, упати апел по одлуката на клубот да се повлече од Европската Суперлига, истакнувајќи дека клубот го слуша мислењето на навивачите кои беа против новиот проект. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close