Наука и технологијаСветСвет.Портал

Научниците создадоа „ултра бела“ боја што може да заштеди енергија

Научниците во САД развија боја која е значително „побела од моментално белата боја“. Новата, „ултра бела“ боја е таква бидејќи содржи бариум сулфат, кој се користи и за производство на фото-хартија и козметика.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close