ЕвропаЕвропа.ПорталСвет.Слајдер

Научници ја повикаа Владата во Лондон да ги затвопри границите за кинески посетители

Водечки научници од Велика Британија препорачаа Владата да воведе апсолутна забрана за посетители кои доаѓаат од Кина, каде што се наоѓа „епицентарот“ на новиот коронавирус.

Лондон, 7 февруари 2020 (МИА) – Водечки научници од Велика Британија препорачаа Владата да воведе апсолутна забрана за посетители кои доаѓаат од Кина, каде што се наоѓа „епицентарот“ на новиот коронавирус.

Според научниците, мерката мора да остане во сила се додека не се открие вакцина за смртоносниот вирус, од кој официјално досега живот загубија 638 лица.

Според нивната теза, таквите ограничувања ќе овозможат доволно време виролозите да најдат лек што може да спречи локално да се шири вирусот.

Според научниците, владата досега не се заинтересирала сериозно случајот коронавирус, бидејќи вчера препорача посетителите од девет азиски земји кои се чувствуваат болни или болни едноставно „да останат дома“.

Соопштението е објавено откако бизнисмен кој се вратил од Сингапур имал симптоми на коронавирус. зш/

Back to top button
Close
Close