0_МИА Истражува.ПорталИзбрано

Насилствата на тест го ставаат повлекувањето на Бајден од жариштата на Блискиот исток

Бајден и неговите приврзаници велат дека со поместување на американскиот воен и дипломатски фокус од ќор-сокакот во регионот, се става крај на неуспешната политика што требаше да биде запрена одамна и која често пати само ја продолжуваше конфронтацијата. Според нив, намалувањето на ангажманот на САД веќе ги охрабрува земјите сами да ги решат своите спорови. Но, неодамна повторно почнаа борбени дејствија во некои региони погодени од новата политика на Бајден за преориентација на фокусот на интерес на надворешната политика.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Back to top button
Close
Close