0_Web_Насловна-слајдер0_Македонија.ПорталBiznis.SlajderАнализаБизнисБизнис.ПорталЕкономија

Намалени и работата и цените во патниот превоз, спас во заживување на сите економии

Во првите три месеци од прогласување на пандемијата сите превозници се соочија со драстично намалување на својата работа, затоа што се затворија или се намали работата на сите фирми ширум Европа,  се превезуваше се она што го имаа на залихи, превозите за и од Турција замреа скоро цели два месеца што се одрази многу негативно на сите превозници кои работеа и беа поврзани со турскиот пазар.  Во првите три месеци работата падна и повеќе од 60 проценти во споредба со истиот период од 2019 година. Голем број од превозниците не искористија од средствата кои ги нудеше државата како помош затоа што се што ќе се земе или одложи значи и враќање во некој подоцнежен период. Имаше и такви кои ја искористија мерката  за надомест на плата, бескаматни кредити како еден вид инфузија за помал период до заживување на транспортниот пазар.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

Даниела Димовска 075 284 502
Јованка Јанковска 075 280 297
Вида Димова 075 284 506
Back to top button
Close
Close