0_Web_Актуелно0_Македонија.Портал0_МИА Истражува.ПорталОпштествоТема

Намален бројот на сообраќајки, зголемени контроли на патиштата, граѓаните побезбедни

Вкупно 125 лица загинале на патиштата во РС Македонија во текот на 2020 година, а во периодот од јануари до декември истата година се случиле вкупно 7223 сообраќајни незгоди. Во споредба со 2019 година бројот на сообраќајни незгоди е намален за шест проценти, додека во споредба со 2013 година оваа бројка бележи намалување за повеќе од 35 проценти.

Веста е достапна само за претплатниците на веб-сервисот на МИА.
Логирајте се или контактирајте го секторот за маркетинг за повеќе информации.

+389 2 2461600
marketing@mia.mk
Таг
Back to top button
Close
Close