0_Спорт.ПорталФудбал

Нагелсман го собори рекордот на Дешам во Лигата на шампионите

Тренерот на Лајпциг, Јулијан Нагелсман стана најмладиот тренер во историјата на Лигата на шампионите што стигна до полуфиналето на елитното фудбалско натпреварување.

Лајпциг, 14 август 2020 (МИА) – Тренерот на Лајпциг, Јулијан Нагелсман стана најмладиот тренер во историјата на Лигата на шампионите што стигна до полуфиналето на елитното фудбалско натпреварување.

Германецот до најголемиот резултат на Лајпциг стигна со 33 години и 21 ден. Пред тоа, рекордот му припаѓаше на Дидие Дешамп, кој во сезоната 2003/04, заедно со Монако, стигна до финалето 1/2 на возраст од 35 години и седум месеци.

Во полуфиналето Лајпциг ќе се сретне со ПСЖ.

Натпреварот ќе се одржи на 18 август. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close