0_Спорт.ПорталРезултатиТенис

Надал лесно ја мина првата пречка на Австралија опен

Првиот светски рекет, Рафаел Надал го совлада боливискиот тенисер Уго Делин во првото коло на Австралија опен. Шпанецот лесно, со максимални 3-0 (6:2, 6:3, 6:0) го доби мечот за нешто повеќе од два часа игра.

Мелбурн, 21 јануари 2020 (МИА) – Првиот светски рекет, Рафаел Надал го совлада боливискиот тенисер Уго Делин во првото коло на Австралија опен. Шпанецот лесно, со максимални 3-0 (6:2, 6:3, 6:0) го доби мечот за нешто повеќе од два часа игра.

Во следното коло, ривал на Надал ќе биде победник од дуелот меѓу Аргентинецот Федерико Делбонис и Португалецот Жоао Соуза.

Вкупниот награден фонд на Грен слемот во Мелбурн изнесува од 49 милиони долари. зс/

Таг
Back to top button
Close
Close