0_Спорт.ПорталСпорт.СлајдерТенис

Надал и Федерер поставија уникатен рекорд

Со тоа се подобри врвното постигнување кое беше 42.517 на средбата во 2019 година меѓу Федерер и Александар Зверев во Мексико Сити.

Кејп Таун, 8 февруари 2020 (МИА)– Роџер Федерер и Рафаел Надал поставија светски рекорд за присуство на тениски натпревар. Двајцата одиграа егзибициски натпревар во Кејп Таун, Јужна Африка, што се одржа на стадионот „Кејп Таун стадионот“ пред 51.954 гледачи.

Со тоа се подобри врвното постигнување кое беше 42.517 на средбата во 2019 година меѓу Федерер и Александар Зверев во Мексико Сити.

Швајцарецот го победи својот голем ривал во три сета – 6: 4, 3: 6, 6: 3 и собра 3,5 милиони долари за Фондацијата Федерер, што е исто така досега рекордна сума.

Таг
Back to top button
Close
Close