Svet.SlajderСветСвет.Портал

Над четири милиони заразени со коронавирус во Бразил

Во последните 24 часа во Бразил се регистрирани 43.773 новозаразени со коронавирус, со што вкупниот број се искачи на повеќе од четири милиони, односно 4.041,638, соопшти Министерството за здравство на таа земја.

Бразилија, 4 септември 2020 (МИА) – Во последните 24 часа во Бразил се регистрирани 43.773 новозаразени со коронавирус, со што вкупниот број се искачи на повеќе од четири милиони, односно 4.041,638, соопшти Министерството за здравство на таа земја.

Во последното деноноќие од Ковид-19 починале 834 лица, односно 124.614 од почетокот на пандемијата.

Бразил е најтешко погодена земја во светот после САД. ссм/

Back to top button
Close
Close