0_Web_Насловна-слајдерСветСвет.ПорталСвет.Слајдер

Над 20.000 заразени од коронаворусот, во Кина веќе починаа 425 лица

Кинеските здравствени власти ги издадоа најновите податоците за бројот на заразени и починати од коронавирусот од градот Вухан, од што се дознава дека во последните 24 часа се отгкриени 3.235 нови случаи, пишуваат француските медиуми.

Пекинг, 4 февруари 2020 (МИА) –  Кинеските здравствени власти ги издадоа најновите податоците за бројот на заразени и починати од коронавирусот од градот Вухан, од што се дознава дека во последните 24 часа се отгкриени 3.235 нови случаи, пишуваат француските медиуми.

Со нив вкупниот број на заразени веќе надмина 20.000 или заразени се точно 20.400 лица.

Потврдена е и смртта на уште 64 пациенти, кои го добиле вирусот и како резултат на тоа развиле болест. Сите се од најсилно зафатената провинција Хубеи, каде досега починале 414 лица.

Со тоа вкупниот број на починати во Кина се зголеми на речиси 425 лица. сд/

 

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close