СветСвет.Портал

Над 100 илјади смртни случаи од Ковид-19 во Јужна Америка

Во Бразил има 1.145.906 заразени и 52.645 смртни случаи. Мексико регистрирал 191.410 случаи на инфекција, од кои 23.377 биле фатални.

Монтевидео , 24 јуни 2020 (МИА) – Повеќе од 100.000 луѓе починале во Јужна Америка и Карибите откако биле заразени со новиот коронавирус, јавија западни медиуми повикувајќи се на официјални податоци.

Повеќе од 2,1 милиони луѓе се заразени во регионот од почетокот на пандемијата. Најпогодени земји се Бразил, Мексико, Перу и Чиле.

Во Бразил има 1.145.906 заразени и 52.645 смртни случаи. Мексико регистрирал 191.410 случаи на инфекција, од кои 23.377 биле фатални. зш/

Провери го и ова

Close
Back to top button
Close
Close