Svet.SlajderСветСвет.Портал

Најтопол 8. март во Москва во последните 140 години

Температурата на воздухот во Москва денеска се искачи на 8,5 степени Целзиусови, што е рекорд во последните 140 години, откако се мери температурата

Москва, 8 март 2020 (МИА) – Температурата на воздухот во Москва денеска се искачи на 8,5 степени Целзиусови, што е рекорд во последните 140 години, откако се мери температурата.

Претходниот рекорд е од 8 март 2014 година кога беа измерени 8,3 степени.

– Во текот на следните пет-шест дена се очекува слично време во Москва со температури од осум до 10 степени, изјави шефот на руската Метеоролошка агенција Роман Вилфанд. ми/

Таг
Back to top button
Close
Close